וגיניסמוס

טיפול בוגיניסמוס

וגיניסמוס או וגיניזמוס – היא תופעה נפוצה מאוד, אשר סובלות ממנה נשים רבות בכל הגילאים ובאה לידי ביטוי בהתכווצות בלתי רצונית של השרירים בכניסת הנרתיק, שאינה מאפשרת חדירה, או שהחדירה מלווה בכאבים. הבעיה קשורה לרפלקס בלתי נשלט הגורם להתכווצות השרירים בכניסה לנרתיק ובפי הטבעת, שמפריעים או אינם מאפשרים חדירה.

וגיניסמוס היא בעיה מאוד נפוצה, שסובלות ממנה מעל 10 אחוז מהאוכלוסייה.

ישנן מספר רמות שונות של חומרת התופעה: ווגיניסמוס כן מאפשר גירוי מיני רגיל, אינו מפריע פיזיולוגית לגירוי הנרתיק או לאורגזמה של הדגדגן. מה כן? ישנם לא מעט נשים אשר סובלות מכאב ברמה כזו שלא מתאפשרת חדירה, מעין הרגשה של בלוק בכניסה לנרתיק, כך מדווחות נשים רבות.  לא מעט זוגות מקיימים יחסי מין אוראליים על מנת לא להכאיב לאישה, ונוטים לטפל בתופעה כאשר הגיע זמנם להיכנס להריון.

התופעה הזו מוגדרת בעיקרה כתופעה נפשית, כלומר חסימה נפשית, ורק בכ-10% מהמקרים, מדובר על תופעה פיזיולוגית אשר מפריעה לחדירה. בואו נסקור את התופעה והדרכים לטפל בה.

וגיניזמוס – פחד מחדירה

לצערנו, אנו חיים בעולם בו כל נושא המין והמיניות, מלווה באינסוף דעות, אמונות, טאבויים, ובעיקר היעדר חינוך מיני מוצלח ובריא לילדים, אשר גדלים להיות נשים וגברים. המצב בהחלט משתפר בשנים האחרונות, עם עליית המודעות לגבי החשיבות של חינוך מיני, מיניות מודעת ושלמות עצמית בכל הנוגע למיניות, לגברים ונשים כאחד.

אולם אם ניקח לא מעט שנים אחורה, נגלה כי איבר המין הנשי הוא משהו שברוב המקרים לא מדברים עליו, לא מתעסקים איתו, וזהו ממש איבר מוקצה. במקרה הזה, האישה גדלה בהרגשה של חוסר קבלה, חוסר פתיחות, וגם חוסר פרטיות בנוגע להתפתחות האישית והמינית שלה. חוסר הפרטיות מביא להרגשה כי משהו לא בסדר, או גרוע מכך, אסור לדבר על כך.

סיבה נוספת לתופעת הווגיניזמוס היא פעם ראשונה טראומטית ולא תומכת. זה לא חייב להיות אונס, חס וחלילה. מספיק חוסר תמיכה, חוסר הקשבה או חוסר הבנה של הפרטנר, על מנת להביא את הדברים לכדי כאב פיזי, במיוחד בפעם הראשונה. במידה ולא מדובר בפעם הראשונה, נשים שיש להן דימוי עצמי נמוך, או חוסר ביטחון באשר לנשיותן ועוצמתן הנשית, גם כן סביר להניח שתחוונה וגיניזמוס, ולא תוכלנה לממש את תשוקתן כראוי. נשים כאלו לעיתים קרובות תחוונה גם מעצורים בחייהן החברתיים, מהחשש לאינטימיות וחוויית כישלון נוספת.

חשוב להבין כי פעמים רבות, נשים הסובלות מהתופעה הזו חושבות כי משהו לא תקין איתן מבחינה פיזיולוגית, וכי אולי איבר המין שלהן צר מדי. אין קשר בין הדברים.

טיפול בוגיניסמוס על רקע נפשי

כמו כל דבר המטופל על רקע נפשי, המטרה היא להאיר היכן שחשוך. בטיפול נפשי, אישה הסובלת מתופעת הווגיניסמוס, תוכל להכיר את אבר מינה, לאט לאט, להתחבר אליו, להיפרד מדעות קדומות ומתחושות שליליות. זהו תהליך בריא ומשמעותי, אשר בסופו, האישה תוכל לקבל את איבר מינה, וכתוצאה מכך להיות מסוגלת להיחדר, בלי להרגיש מאוימת, לא שלמה, לא שווה, ושאר תיוגים שנהיו חלק ממנת חלקן של נשים רבות במאה ה-20.

הטיפול יכול להביא בסופו של דבר לתהליך בו האישה מלמדת את עצמה להגיע לאורגזמה, לומדת לקבל את הגוף שלה, וכתוצאה מכך, השרירים נרפים, נפתחים, מקבלים, ויש אחדות של הרבדים הנפשיים והפיזיולוגיים של האישה.

תרגילים לטיפול בוגיניסמוס

אחד הדרכים לטיפול בתופעה הוא באמצעות תרגילים לטיפול בוגיניסמוס. התרגילים הללו יכולים לסייע לנשים ללמוד לשלוט ולהרפות את השרירים של רצפת האגן, סביב הנרתיק. אפשר לבצע את התרגילים האלו באופן פשוט בבית, ואם עושים זאת באופן קבוע, המצב הפיזי משתפר לאחר מספר שבועות. התרגילים כוללים כיווץ והרפיה, ו"מלמדים" את הגוף להכיר את האיזור הזה, ולהתחבר אליו. אפשר לקבל הדרכה בנושא גם מאנשי מקצוע בתחום הטיפול במיניות, וגם באמצעות פיזיותרפיסטיות שמטפלות בנושא של רצפת אגן.

וגיניזמוס על רקע פיזיולוגי

התמקדנו בעיקר בתופעת הווגיניזמוס כתופעה נפשית, אולם בחלק קטן מהמקרים, ולכן חשוב לציין זאת, יכולה להתפתח תופעת וגיניזמוס על רקע פיזיולוגי. מה הכוונה? זו יכולה להיות בעיה מבנית בנרתיק או בקרום הבתולין, זה יכול לקרות כתוצאה מדלקות בנרתיק, אשר גורמות להתכווצויות בלתי רצוניות בנרתיק. אפשר לאבחן ולטפל, כמובן, במקור התופעה, ובכאבים שנגרמים כתוצאה ממנה.

ד"ר דריי בעל ניסיון רב בטיפול בנשים הסובלות בתופעה זו, על רקע פיזיולוגי ונפשי. במידה ואתן סובלות מהתופעה או אינכן בטוחות בכך, מוזמנות ליצור קשר עם ד"ר דריי, לטיפול מקצועי והוליסטי.

 

 

  לייעוץ עם ד"ר דניאל דריי השאר/י פרטים ונחזור אליך

  תודה על פנייתך
  נחזור אליך בהקדם!
  פתח אפשרויות ליצירת קשר

   לייעוץ עם ד"ר דניאל דריי השאר/י פרטים ונחזור אליך

   תודה על פנייתך
   נחזור אליך בהקדם!
   חייגו אלינו